Koncepcja pracy Przedszkola Publicznego nr 1 w Lewinie Brzeskim

Przedszkole zapewnia wszechstronny, bezpieczny, radosny rozwój wszystkim swoim wychowankom. Każde dziecko traktujemy indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czuje się ono kochane, akceptowane i szczęśliwe. Przygotowujemy je do przeżywania sukcesu  i radzenia sobie z porażkami.

W klimatycznym budynku i przepięknym, sąsiadującym z parkiem ogrodzie  stwarzamy  przyjazną, domową atmosferę oraz zapewniamy optymalne warunki do rozwijania osobowości dzieci oraz zaspokajania ich potrzeb i wspierania w rozwijaniu zdolności i zainteresowań.

Realizujemy autorskie projekty i innowacje, poprzez które  pokazujemy dzieciom, jaką wielką siłę ma ich wyobraźnia,  jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można zrobić samemu, bądź z pomocą rodziców czy nauczyciela, a czas wolny można spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem. W czasie takich zabaw dostarczamy  przedszkolakom emocji i wrażeń oraz dajemy okazję do pozytywnych przeżyć. Wzbudzamy zainteresowanie dziećmi zabawami wolnymi od współczesnych komercyjnych zabawek. Wykorzystujemy naturalną potrzebę działania dzieci stwarzając takie sytuacje, które wyzwolą u nich przeżycia i skłonią do kreatywnego ich wyrażania.

Stawiamy na  rodzinę- promujemy solidarność  międzypokoleniową, zachęcamy rodziny do wspólnego aktywnego spędzania czasu na tworzeniu, kreowaniu, majsterkowaniu oraz  zabawie na powietrzu. Organizujemy rodzinne wycieczki, rajdy rowerowe oraz festyny.

Propagujemy ideę zrównoważonego rozwoju i kształtujemy zachowania przyjazne zdrowiu poprzez tworzenie środowiska sprzyjającego nabywaniu postaw prozdrowotnych wśród dzieci. Dlatego też realizujemy opracowany przez nas program przedszkola promującego zdrowie pt „ Po pierwsze -zdrowie”. Ma on na celu promowanie zdrowego stylu życia, czyli zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę.   Pragniemy przyczynić się do umożliwienia naszym wychowankom od najmłodszych lat rozwijania nawyków prozdrowotnych. Wierzymy, że wraz z doświadczeniem przyjdzie odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych ludzi, a inicjatywy, które podejmiemy uświadomią znaczenie zdrowego stylu życia.

Wszystkie podejmowane przez nas działania   mają za cel wytworzenie  wśród naszych wychowanków  „mody na zdrowie”. Takiego nastawienia, które spowoduje oczywistość pożądanych w aspekcie zdrowotności postaw, nawyków i zachowań. Staramy się stwarzać warunki i podejmować działania, które sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności przedszkola.